Solun ve İşçilerin Cephesi için Tarihsel Seçim Sonucu

28.10.2013, Lesezeit 2 Min.
1

// Arjantin’deki seçimlerin ilk bilançosu //

Solun ve İşçilerin Cephesi (FIT) dün Arjantin’de gerçekleşen Parlamento seçimlerinde ulusal kongreye Mendoza, Buenos Aires ve Salta’dan toplam üç milletvekili gönderdi. Ayrıca dün 2011 yılında Neuquén ve Córdoba’da seçilen vekillerin haricinde, en azından sekiz milletvekili eyalet meclisine seçildi. Mendoza’da PTS’den(Sosyalist İşçilerin Partisi) Nicolás del Caño, Buenos Aires ve Salta’da PO’dan(İşçi Partisi) Pablo López ve Néstor Pitrola ulusal kongreye vekil olarak seçildiler. Salta(%19) ve Mendoza’da(%14) ulaşılan yüksek oy yüzdelerinin vurgulanması gerek. Bununla birlikte Buenos Aires’de ulaşılan hemen hemen yarım milyon oy ve Neuquén’deki %10luk oran da vurgulanmalıdır.

PTS’den Christian Castillo’nun Buenos Aires eyaletinde, PO’dan Marcelo Ramal‚ın başkentte vekil olarak seçilmelerini belirleyen seçim sonuçları da göze çarpmakta. Seçim gününün sonunda FIT’in aday gösterdiği Jorge Altamira (PO, Buenos Aires şehri için), Myriam Bregman (PTS, Buenos Aires eyaleti için) ve Liliana Olivero (IS, Córdoba) harikulade seçim sonuçlarına rağmen, çok az oy farkıyla seçilemediler.

Bu seçim, Ağustos ayındaki ön seçimlerde hükümetin mağlubiyetini sadece onaylamamaktadır, bilakis derinleştirmektedir: Hükümet Buenos Aires eyaletinde %10’dan daha fazla fark ile mevcut düzenin „beyaz şövalyesi“ Massa’ya karşı kaybetti. Seçim itttifakında bulunan UNEN(İlerici, Toplumsal ve Sosyal Cephe) başkentte azınlığın senatörlüğünü ele geçirdi. Bu çerçevede FIT oylarını hemen hemen %30 arttırarak, 900.000 den 1.150.000’e çıkardı.

Biz, Kirchnerizmin „çevriminin sonu“ göz önünde bulundurulduğunda, işçilerin ve gençliğin sol alternatifini sunmaya hazırlanmış tek güç konumundayız.

Solun ve İşçilerin Cephesi’nin (FIT) kazandığı parlemento sandalyeleri, bütün çalışanların mücadelelerini güçlendirmeye ve işçi sınıfının politik bağımsızlık bilincini geliştirmeye hizmet edecektir.

Mehr zum Thema